Kdykoliv nás kontaktujte, jsme připraveni vám pomoci.
EN CZ RU
KONTAKT:
+420 608 312 731
+420 226 216 917

Poznámky

Omyly a chyby majitélů prodávajících svou nemovitost

 

Dám svou nemovitost do více realitních kanceláří, budu mít více inzerce

Ve výsledku nastane situace, že byt, dům nebo pozemek se bude nabízet za více různých cen. Realitní kanceláře nabízejí nemovitosti na stejných realitních serverech a ve stejných časopisech, kupující je pak zmatený, když tu samou nabídku vidí od pěti realitních kanceláří a pokaždé za jinou cenu. Rázem se z nemovitosti stává okoukaný a neprodejný „ležák“. Výsledná situace se stává nepřehlednou pro prodávajícího, už ani neví komu co slíbil. Stačí přitom tak málo, aby se klient svěřil do péče odborné realitní kanceláře, která v něm vzbudí největší důvěru. Profesionální realitní kancelář udělá pro klienta špičkový a kompletní servis, nemusí se o nic starat. Z průzkumů vyplývá, že vážní zájemci o koupi nemovitosti denně prohlížejí internet a časopisy a nové nabídky nemovitostí znají.Pokud zájemce o koupi shledá Vaši nemovitost jako atraktivní, tak mu stačí ji na internetu či v časopise vidět u jedné realitní kanceláře a má jistotu s kým jednat a koho oslovit.

Spěchám na prodej nemovitosti, tak ji dám do více realitních kanceláří

Ze seriozních průzkumů a zkušeností vyplývá opačný závěr. Naštěstí se postupem času od tohoto způsobu prodeje upouští. Vlastníci nemovitostí již si uvědomili, že prodat svoji nemovitost prostřednictvím profesionální realitní kanceláře a makléře, který se o celý prodej postará ke spokojenosti obou stran, je nejvýhodnější jak časově, tak hlavně i finančně.

Svěřím nemovitost k prodeji takové realitní kanceláři, kde dostanu nejvíc.

Realitní kancelář Vám slibuje velmi vysokou cenu Vaší nemovitosti, která vůbec neodpovídá trhu ani lokalitě. Zeptá se Vás jakou cenu si představujete, Vaši cenu ihned akceptuje a pověsí nabídku na internet. Většinou neprovádí výpočet reálné ceny. Někdy se Vám dokonce snaží doporučit ještě vyšší cenu, než chcete, výměnou za podpis exkluzivní smlouvy. Zprvu jste velmi nadšeni, že dostanete skvělé peníze a že jste vybrali realitní kancelář dobře, ale když se ani po dvou měsících neuskuteční jediná prohlídka, nepřijde jediný kupující, přijde kruté vystřízlivění a zklamání. Z nemovitosti se stane se „ležák“. Cena bude pak výsledně velmi nízká z důvodu dlouhé historie nabízení na realitním trhu.

Je lepší dát vyšší cenu, snižovat se dá přeci vždycky

Tržní ceny nemovitostí jsou v současné době již dané. Vychází z cenových map zrealizovaných prodejů. Kupující mají přehled o tržních cenách. Předražená nemovitost se stává okoukanou a prodlužuje se tak i doba jejího prodeje a snižuje reálná cena. Nemovitost se vždy prodá pouze za cenu, která odpovídá trhu. Prodávající je v současné době pouze příjemcem tržní ceny, nikoliv jejím tvůrcem.

Na prodej nemovitosti nespěchám, potřebuji dostat svoji cenu

Je někdy až úsměvné slyšet od prodávajících jak stanovili cenu svojí nemovitosti. Většinou si najdou větší a lepší nemovitost a snaží se tu svou prodat za její cenu, za kterou potřebují nakoupit. Většinou neakceptují skutečnou tržní situaci. Tito prodávající bohužel nikdy neprodají.

Slyšel jsem, že je krize a neprodává se

Mezi lidmi je v současné době trendem citovat výše uvedené prohlášení. Ano, ceny celkově klesly. Avšak hodnota nemovitostí je stále stejná, v některých případech stále stoupá. Pokud prodáváte a ve stejný čas kupujete nemovitost tak Vám může být jedno kolik dostanete zaplaceno, pokud za ty samé peníze koupíte nějakou jinou nemovitost. Ceny nemovitostí stoupají a klesají na celém trhu ve stejný čas. V průběhu „krize„ se například v ústeckém kraji prodalo mnohem více nemovitostí, než před ekonomickou recesí. Vše je otázkou práce zkušených realitních makléřů a podrobné znalosti cenové mapy. Nemovitosti se prodávají, ovšem trend je dnes jiný. Prodává se pouze za tržní ceny. Nabídky nad tržní cenou zůstanou pouze nabídkami, prodej se u nich realizovat nebude nikdy.

Soused mi radil ať realitní kanceláři nic nepodepisuji

Na tuto otázku odpovídáme jednoznačně: nemovitost není mobilní telefon. Kdysi médii probíhala kampaň jednoho nejmenovaného mobilního operátora, kde slibovali jejich služby bez písemné smlouvy. Vzhledem k tomu, že prodej nemovitosti je velice složitý a náročný proces, je třeba mít podmínky obchodu vždy podloženy smluvně, tak aby nebylo pochyb o vzájemných právech a povinnostech zúčastněných stran. Dobrá smlouva zajistí prodávajícímu i kupujícímu ochranu.

Inzeruji si nemovitost sám, mám v inzerátu RK nevolat, tak proč mě volají realitní kanceláře?

Prací realitních kanceláří je prodávat nemovitosti, proto Vás budou při soukromé inzerci kontaktovat stovky realitních kanceláří s nabídkou jejich služeb. Člověk se na chvíli stává telefonní ústřednou. Pokud si chcete vybrat správnou realitní kancelář, udělejte to sami dříve, než to udělají oni za Vás. Z průzkumů vyplývá, že většina samoprodejců stejně nakonec u realitní kanceláře skončí. Vyberte si v klidu sami jednu realitní kancelář předem, ušetříte čas i peníze.

Exkluzivní smlouva s realitní kanceláří je nevýhodná

Podpis exkluzivní smlouvy je v první řadě závazek realitní kanceláře ke klientovi. Popisuje služby, které bude po dobu jejího trvání pro klienta zajišťovat. Exkluzivním zakázkám je věnována zvýšená péče. Realitní kanceláře nevěnují úsilí zakázce, kterou může prodat i někdo jiný.

Prodám si nemovitost sám, kupce najdu jednoduše, auto jsem taky prodal sám

U profesionální realitní kanceláře, která poskytuje komplexní služby její práce vyhledáním kupce teprve začíná. Samoprodejci si toto občas myslí, sehnat kupce znamená pouze začátek prodeje. Nástrahy, které můžou potkat prodávající:nemovitost může být zatížená věcným břemenem, exekucí. Nemovitost může být ve společném jmění manželů, kupní smlouvu musí podepsat oba majitelé, jinak je neplatná. Pokud připravuje kupní smlouvy jen jedna strana, hrozí, že budou vyznívat v její prospěch. Prodávající může opomenout zaplatit daň z převodu nemovitosti, a tak se dostává do problému nový majitel nemovitosti. Problém může nastat i u podílového vlastnictví, kde majitel podílu opomene nabídnout ostatním vlastníkům nemovitosti ke koupi svůj podíl a rovnou ho prodá. Proto se vyplatí nebrat prodej nemovitosti na lehkou váhu a za každou cenu se snažit ušetřit na nesprávném místě. Většinou to potom vychází mnohem dráž, než jsme původně mysleli.

Známý mi říkal, že prodej přes realitní kanceláří přináší komplikace

Někdy se stává, že se někde přihodí nepříjemnost, nelze však odsoudit všechny realitní kanceláře a dané odvětví. Některé realitní kanceláře zvláště v minulosti provozovaly různé praktiky. Pokud jsme nespokojeni s lékařem také to neznamená, že se začneme léčit sami, ale vybereme jiného lékaře.

Vyberu si tu realitní kancelář, která bude mít nejnižší provizi

Překvapivě nízká provize realitní kanceláře by nás měla spíše vystrašit, než uklidnit. Většinou však zjistíme, že za ni neposkytne téměř nic. Právní servis, znalecký posudek a propagaci zakázky si pak většinou naúčtují samostatně. Seriozní realitní kanceláře mají v provizi již tyto služby zahrnuty a vše je uvedeno ve zprostředkovatelské smlouvě o prodeji Vaší nemovitosti.

Slyšel jsem, že realitní kanceláře jsou zloději, berou provizi 20 i 50 %!

Provize realitní kanceláře se pohybuje v závislosti na rozsahu poskytovaných služeb, náročnosti právních úkonů a délce trvání samotného obchodního případu. Posuzuje se vždy individuálně a je věcí dohody zúčastněných stran. Provize je stanovena v obvyklém intervalu mezi 3 až 5% v závislosti na výši kupní ceny nemovitostí. Obecně platí, že čím je vyšší cena nemovitosti, tím nižší je procentuální provize realitní kanceláře. V případě pronájmu nemovitosti se provize realitní kanceláře rovná jednomu měsíčnímu nájmu. Tato částka je téměř zanedbatelná v poměru převáděných finančních zdrojů a rizik s tím spojených jak pro prodávajícího, tak i pro kupujícího.

Kolega v práci mi říkal, že zaplatím realitní kanceláři, i když nemovitost neprodám

Provize u seriozní realitní kanceláře splatná za předpokladu úspěšné realizace obchodního případu, v opačném případě si neúčtuje nic. K uhrazení provize dochází až po uskutečnění obchodního případu. To je až dojde k zaplacení za danou nemovitost.

Smlouvy si přeci stáhnu na internetu a nebudu přeci platit za právní služby realitní kanceláře

Profesionální realitní kanceláře kladou důraz na bezpečný prodej nemovitostí, proto jsou všechny smlouvy předkládané klientům vypracovány pojištěnými advokáty, kteří za ně ručí. Seriozní realitní kancelář také zajišťuje úschovu kupních cen nemovitostí u notáře, nebo pojištěného advokáta.

Prodej nemovitosti je jednoduchý, objevil jsem internetový server Bezrealitky.cz

Zakladatel amerických stránek ForsalebyOwner.com (obdoba českých stránek bezrealitky.cz) se obrátil na realitní kancelář s prosbou o pomoc při prodeji jeho nemovitosti. Svůj nájemní dům prodával 6 měsíců. Podle Wall Street Journal byl dům pak prodán o 150.000 dolarů dráž, než majitel před tím požadoval. Dále noviny uvádějí, že kolem 90% majitelů, kteří chtějí prodat svou nemovitost sami, se po nějaké době obrátí na profesionální realitní kancelář, aby jim s prodejem jejich nemovitosti pomohla a nemovitost prodala.

Část prodávajících svoji nemovitost skutečně prodá

Mnozí lidé si skutečně dokážou prodat svou nemovitost sami, ale velmi často se setkáváme s tím, že samoprodejci špatně určí prodejní cenu. Buď ji příliš podcení, nebo naopak navýší. V prvním případě prodělají, ve druhém se prodlužuje doba prodeje. Nedokážou ověřit bonitu kupce, zjistit, zda dosáhne na hypotéku. Nemají tedy jistotu, zdali kupec má nebo dostane finance. Nedokážou nabídnout nemovitost tak dobře jako zkušený obchodník. Nezjistí přesně potřeby kupujícího, nedokáží se dohodnout na kompromisu. Často neumí vyjednávat a mnohdy kupující stlačí cenu příliš nízko. Riskují ztrátu peněz. Pokud se finance neposílají do advokátní úschovy či notářské úschovy, tak prodejce nemá jistotu, že peníze dostane. Nikdy neví, kdy narazí na podvodníka. Ten si může prodávajícího pojistit tím, že mu dá zálohu předem, získat plnou moc, ale pak přepsat nemovitost na třetí osobu a vytratit se. Zkrátka nikdy není předem jasné, jaký je skutečný záměr druhé strany. Výše uvedené fakta zní jako černá kronika, ale život už je takový. Všem samoprodejcům přejeme, aby je takové situace nikdy nepotkaly.