Podnikání na nové adrese

Začíná to vždycky stejně. Přijdete na web realitní kanceláře nebo stavebního developera a najdete si seznam komerčních nemovitostí k prodeji či pronájmu. Myší okamžitě zamíříte na filtr a zadáte nejdůležitější parametry – lokalitu, účel použití, maximální cenu. Potvrdit. Po chvilce napětí už vám na monitoru svítí seznam dostupných nemovitostí, z nichž jedna se má stát novým domovem vaší firmy. Jenže jak z tohoto seznamu vybrat tu pravou.

Pohodlně až ke dveřím

Klíčovým rozhodovacím faktorem pro vás musí být přístupnost. A ta se vždy odvíjí od druhu podnikání. Pokud hledáte prostory pro skladovací nebo výrobní halu, potřebujete dobrý přístup pro náklaďáky a kamiony. Tedy zpevněnou cestu, nakládací rampu a ideálně prostor mimo obytnou zónu. Jestliže provozujete maloobchod, budou vaše požadavky přesně opačné, musíte najít nemovitost v obytné zóně. Na dobře viditelném a snadno přístupném místě.

Při výběru komerční nemovitosti myslete také na sebe a své zaměstnance. Snažte se najít dům, u kterého je prostorné parkoviště. Vezměte v potaz dopravní zácpy, jestliže se k nemovitosti dostanete jenom přes rušnou ulici, která každé ráno několik hodin stojí, je to problém. A nakonec nezapomeňte na to, že někteří zaměstnanci nebo zákazníci k vám budou jezdit městskou hromadnou dopravou. Umístění firmy v dosahu zastávky je proto vždycky výhodou.

Myslete do budoucna

Spousta firem dělá stejnou chybu – koupí „ideální“ nemovitost a po dvou letech náhle zjistí, že jim kapacitně nestačí. Myslete na to a snažte se najít takové prostory, které lze v případě potřeby snadno rozšířit. Není proto od věci si nastudovat územní plán oblasti a informovat se o možnostech budoucího využití pozemků v okolí. Totiž může se stát, že ideální halu uprostřed ničeho v nejbližších letech obklopí satelitní městečko plné bohatých lidí a ti vás pak budou nenávidět. Pro podnikání nic příjemného.

Pozor na zákony

Ještě než s nadšením podepíšete s prodejcem kupní smlouvu, informujte se, jak je to v dané oblasti s hlukovými limity, emisními limity, možnostmi vypouštění odpadních vod, likvidací odpadu a dalšími záležitostmi v oblasti ochrany životního prostředí. V posledních letech je na tyto věci kladen velký důraz a proto nepočítejte s žádnými úlevami nebo výjimkami.

Pokud budete při výběru komerční nemovitosti myslet na všechny zmíněné detaily, měl by se váš seznam vhodných nemovitostí zúžit na několik málo kousků. Pak už je nejlepší na ně osobně zajet a vybrat tu, která se vám pocitově zamlouvá nejvíce.